Pan Passini w jury!

Pan Paweł Passini zasiądzie w jury Zwierciadeł

Mamy zaszczyt ogłosić, że w tegorocznym jury, zasiądzie gość specjalny XIII edycji Zwierciadeł – Paweł Passini. Znany reżyser teatralny, dramatopisarz, kompozytor, aktor, a także twórca i dyrektor lubelskiego neTTheatre, pierwszego na świecie teatru internetowego.

Pan Passini może pochwalić się m.in. prestiżową nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera, przyznaną za głośny spektakl „Morrison/Śmiercisyn”. Za swoją działalność został również dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki’’.

Artysta zazwyczaj sięga po teksty trudne, należące do klasyki światowej literatury, jednak jak sam mówi „dokonuje ich recyklingu’’. W 2005 roku przygotował oryginalny,  bazujący na „Alicji w krainie czarów” spektakl , utrzymany w poetyce snu, odwołujący  się również do motywu cyrku. Co więcej, Paweł Passini nie tylko pisze i reżyseruje swoje sztuki, tworzy on również do nich oprawę muzyczną.

Musimy przyznać, że możliwość goszczenia w roli jurora tak wspaniałego artysty, jest dla nas ogromnym zaszczytem. Fakt ten sprawia, że oczekiwanie na XVII Zwierciadła staje się jeszcze bardziej emocjonujące. Czy wy też już nie możecie się doczekać?

 

Dzieje się!

Prace nad zwierciadłami ruszyły pełną parą. Każda z grup daje z siebie wszystko, aby tegoroczna edycja była jeszcze lepsza od poprzednich. Dokładnie tydzień temu – w czwartek 09.01.2020 – w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia integracyjne, aby nasza praca była jeszcze efektywniejsza. Grupy połączyły się ze sobą po dwie, aby wszystkie zdążyły wziąć udział tego samego dnia w warsztatach. Warsztaty zostały przeprowadzone w ciekawy sposób oraz pozwoliły nam lepiej się poznać. Oto kilka zdjęć ze wspomnianego wydarzenia:

 

Serdecznie dziękujemy Paniom organizatorkom – Paulinie Koniecznej, Weronice Osełce oraz Martynie Ślęk. Mamy nadzieję na przyszłą współpracę.

Zwierciadła 2020 nadchodzą!

No photo description available.„Zwierciadła” to spotkania teatralne, które w większości przygotowywane są przez licealistów. Na ten festiwal składają się spektakle, warsztaty, koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Festiwal „Zwierciadła” ma charakter konkursu co sprzyja zdrowej rywalizacji i stawianiu sobie wyższych celów. „Zwierciadła” organizowane są od 2004 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Pomysłodawcą tego festiwalu jest absolwent naszej szkoły – Dariusz Figura, który jako uczeń naszego liceum bardzo angażował się w życie szkoły, był redaktorem szkolnej gazetki. Pierwszą edycję przeglądu teatralnego zorganizował wówczas Darek razem z nauczycielką języka polskiego – Katarzyną Jóźwik. W kolejnych latach „Zwierciadła” nabierały rozgłosu. Coraz więcej osób zaczęło interesować się tym wydarzeniem, uczniowie liceum coraz bardziej angażowali się w pomoc przy festiwalu.

2006 rok okazał się być przełomowym momentem. Został wtedy skomponowany utwór pt. „Zwierciadło”, który stał się hymnem naszego festiwalu. Organizatorzy wtenczas wpadli na pomysł aby wprowadzić spotkania z Gościem Specjalnym. Wtedy była to Alicja Jachiewicz-Szmidt. W późniejszych latach m.in. Andrzej Maria Marczewski, Bartosz Opania, Adam Woronowicz, Przemysław Stippa oraz wiele innych wspaniałych aktorów i reżyserów. Opowieści Gości Specjalnych o ich osobistych przeżyciach oraz o stresie który towarzyszył im podczas wyjścia na scenę pozwalał młodym artystom spojrzeć na teatr oczami doświadczonego aktora.

W 2007 roku nowym bohaterem Zwierciadeł stała się nieformalna jeszcze wtedy grupa o nazwie Teatrikon, która w następnych trzech latach stała się fundacją, która do tej pory pomaga nam w organizacji festiwalu. Z upływem czasu uczniowie o większym doświadczeniu podjęli się samodzielnego przygotowywania Zwierciadeł, oczywiście pod nadzorem nauczycieli i wspomnianej wcześniej Fundacji Teatrikon. Młodzież zajmuje się m.in. zbieraniem funduszy oraz promocją festiwalu co daje im możliwość poznania wielu wpływowych ludzi w tej dziedzinie. Rozsyłają również zaproszenia do lubelskich grup i robią wszystko aby młodzi artyści czuli się u nas jak prawdziwi aktorzy. Uczniowie wyszli również z inicjatywą stworzenia klubu festiwalowego, który służy zdolnej młodzieży do zaprezentowania swoich umiejętności.

W 2011 roku Zwierciadła stały się bardziej popularne. Było to wydarzenie o którym słyszała już cała Polska. Wtedy powstała też sieć „Spotkajmy Się Teatralnie’ ‚- spotkania te opanowały Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Bydgoszcz i Zieloną Górę oraz Warszawę.

W 2013 roku nie obyło się bez emocji, ponieważ to właśnie wtedy Zwierciadła obchodziły swoje 10 urodziny. Wystawione były wtedy dziesiątki happeningów. Odbyła się również debata w studiu TVP Lublin a jej gośćmi byli: Alicja Jachiewicz-Szmidt, Janusz Opryński, Mieczysław Wojtas i Jerzy Turowicz, a tematem przewodnim tej debaty była kondycja młodego teatru – kiedyś i dziś.

W 2014 roku w pomoc przy organizacji zaangażowało się około 250 wolontariuszy, podzielonych na sześć grup. Każda z grup miała swojego koordynatora, który czuwał nad całością i przydzielał zadania. W tym roku również w zastępstwie za panią Katarzynę Jóźwik piecze nad Zwierciadłami przejęły panie Anna Maliszewska-Pokrzywa oraz Emilia Lorenc-Wawruch.

W 2015 po raz pierwszy nagrodzono aktorów w kategorii męskiej i żeńskiej. Nagrodą było stypendium w Akademii Teatralno-Wokalnej pana Jerzego Turowicza w Lublinie. Przyznawane były również nagrody za konkursy fotograficzne i plastyczne. Gościem specjalnym tamtej edycji był aktor Jerzy Rogalski. W ciągu kolejnych lat tradycją stała się parada przebierańców, akcja walentynkowa czy śpiewanie w autobusach. Zaczęto organizować też afterparty, na którym zbierają się wszyscy zaangażowani w Zwierciadła, by cieszyć się powodzeniem zakończonej edycji.

W ciągu kilku lat Zwierciadła stały się ogólnopolskim wydarzeniem teatralnym promującym młodych artystów, umożliwiając im wystąpienie przed liczną widownią, sprawdzenie siebie w sytuacjach, gdzie stres odgrywa pierwszoplanową rolę. Przebrnęliśmy przez 15 edycji, które cieszyły się niezwykłym powodzeniem, poznaliśmy wielu znanych aktorów, reżyserów.

W roku 2018 „Zwierciadła” świętowały swoje piętnastolecie. Gościem specjalnym był Pan Jerzy Turowicz aktor, reżyser i konsultant programowy m.in. w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. W XV edycji wzięło udział 12 grup teatralnych z województwa lubelskiego. Poziom artystyczny stał na niespotykanym dotąd poziomie, a spektakle wywoływały wielkie emocje wśród publiczności.

Ostatnia – 16 edycja „Zwierciadeł” 2019 jak co roku przyciągnęła jeszcze większą liczbę odbiorców. Z każdym rokiem staramy się podwyższyć swój dotychczasowy poziom i nie osiadając na laurach wspólnie pracujemy nad sukcesem „Zwierciadeł”. Następna edycja odbędzie się 4-6 marca 2020 roku.