Wspomnienia: XI Edycja Zwierciadeł

XI edycja Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”

była wyjątkowa – kolejna po okrągłej dziesiątej, która postawiła jej bardzo wysoką poprzeczkę. Odbyła się w dniach 26-28 marca 2014 i jak co roku, poprzedzały ją długie miesiące przygotowań. Nad wszystkim, po raz pierwszy od czasu istnienia festiwalu w zastępstwie pani Katarzyny Jóźwik, czuwały panie Anna Maliszewska-Pokrzywa i Emilia Lorenc-Wawruch. Opiekunką z ramienia Fundacji T.E.A.M Teatrikon była Katarzyna Krzywicka.

„Zwierciadła” tworzyło około 250 wolontariuszy, podzielonych na sześć grup – każda z nich miała swojego koordynatora:

– grupa programowa – Krystian Kamiński,
– grupa techniczna – Dominika Gruszczyńska i Julia Kęsik,
– grupa IT – Daniel Skowroński
– grupa sponsoringowa – Kinga Niezgoda
– grupa promocyjna – Kamila Chylińska i Diana Grzeszek
– catering – Natalia Krzewińska
Koordynatorem głównym była Kamila Kilian.

Trzy dni festiwalowe poprzedził szereg wydarzeń promujących – parada przebierańców, Lustra Ognia, śpiewanie w autobusach czy akcja walentynkowa. Zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Katarzynę Plebańską, w warsztatach improwizacji teatralnej prowadzonych przez Przemysława Buksińskiego oraz warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Jakuba Mroza. W jury zasiedli Jerzy Turowicz, Katarzyna Piwońska i ksiądz dr Mariusz Lach, wspomagani przez jury młodzieżowe. Przyglądali się dwudziestu siedmiu  spektaklom, które łącznie trwały około siedemnastu godzin. Wieczorem, po raz pierwszy w kawiarni „Kawka”, działał klub festiwalowy gdzie mogliśmy zrelaksować się i posłuchać piosenek i wierszy wykonywanych przez uczniów Zamoya. Jego organizacją zajmowali się Kamila Popik, Małgorzata Trześniewska i Jan Wójcik. Zwieńczeniem „Zwierciadeł” było afterparty, które odbyło się w „Incognito”. Wystąpił zespół Mel Tripson a nad całym wydarzeniem czuwała Agata Gierach. Prężnie działała także gazetka festiwalowa, koordynowana przez Jakuba Gołackiego.

Ostatni dzień przyniósł wiele emocji – odbyło się spotkanie ze znaną aktorką telewizyjną i teatralną Martą Kalmus, występ teatru „Panopticum” i oczywiście, podano długo wyczekiwane wyniki festiwalu. I miejsce zajął Teatr z Siódemki, który w rezultacie reprezentował Lublin w na ogólnopolskiej edycji festiwalu w Warszawie, II miejsce – Teatr Klasy Humanistycznej Pstrest, a trzecie – Teatr Spectrum oraz Teatr 19.99. Stypendia Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza otrzymali Patrycja Marczyńska i Piotr Fitas.