Zwierciadła 2008

h1h1

Zwierciadła 2008

Zwierciadła owego roku wypełnione były ciężką pracą „na ostatnią chwilę”. Gorączkowa atmosfera jednak nie przeszkadzała nam, cieszyliśmy się tym co robimy i mimo kilku nieporozumień było sympatycznie i wesoło (szczególnie w szkolnej poligrafii). Dla wielu festiwal ten był nowością, szczególnie dla chłopaków z klasy 1h i całej klasy 1b, która zaangażowana została w to przedsięwzięcie wraz z wychowawczynią, p. J. Paszkowską, która w tym roku zajmowała się czynną opieką nad Zwierciadłami, zastępując p. K. Jóźwik. Poza tym w roli organizatorów i pomocników wystąpiły też Osoby z 2h i 2f i innych klas, a szczególne wyrazy uznania należą się Oli Florek – dzielnie użerającej się z całą dokumentacją i koordynacją mimo złamanej nogi i rekonwalescencji. Po nocach na szkolnych korytarzach pałętał się także Gabryś, który w zasadzie robił mało, ale dzielnie nas mobilizował, no i Darek figura – „ojciec” całej imprezy.

W tym roku powstała także nowa aranżacja hymnu Zwierciadeł, w wykonaniu zespołu Lemór i goście.

Wykonanie nowej wersji hymnu Zwierciadeł

A sam przebieg części konkursowej? Jedno trzeba przyznać – spektakle zaskakiwały. Jedne bardziej pozytywnie, drugie mniej, a wszystko to z humorem komentowali niezawodni konferansjerzy – Błażej Zdunek i Karolina Urbaś. Decyzja jury nie była łatwa – chociażby ze względu na różnorodność przedstawień – od musicali, przez adaptacje wielkich dzieł takich jak „Dziady”, po grupy koncentrujące się na ludzkiej psychice i problemach filozoficznych. Ostateczny werdykt budził kontrowersje, szczególnie ocena spektaklu „Meneater”, który zgromadził rekordową publikę – ludzie dosłownie wylewali się z sali, szukali miejsc na drabinkach, podłodze, kolegach… Najważniejsze jednak, że widownia dobrze się bawiła. Uzupełnieniem były warsztaty z gośćmi specjalnymi – Romą Drozdówną, Jerzym Turowiczem i Mieczysławem Wojtasem, rozmowa z Andrzejem Marią Marczewskim oraz nieco mniej popularne „afterparty”. Czy Zwierciadła 2008 się udały? Chyba najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że większość Teatrikonu 08 została na kolejny rok przy projekcie, pełna zapału i nowych pomysłów.

„Maneater”, grupa Libido

WERDYKT

Jury w składzie:
Mieczyslaw Wojtas (Teatr „Panopticum”, MDK nr1 Lublin
Anna Krawczyk (Centrum Kultury w Lublinie)- Andrzej Maria Marczewski (Reżyser, dramaturg, producent teatralny)
Witold Dąbrowski (Zastępca Dyrektora Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN)
Grzegorz Michalec (TVP Lublin)

podjęło następującą decyzję:

– „ZWIERCIADŁO” otrzymała grupa Cudze Dzieci z III LO im. Unii Lubelskiej za udaną próbę zmierzenia się z tekstem należącym do kanonu polskiego romantyzmu, w inscenizacji cz. II ,,Dziadów” Adama Mickiewicza.

– „ZWIERCIADŁO” otrzymał teatr żywego słowa Oksymoron z I LO w Chełmie ,,Jak nie być sobą

Wyróżnienia:
Grupa Libido za młodzieńczą spontaniczność i organizację przestrzeni scenicznej w spektaklu ,,Meneater„.
Grupa Falanga z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie za zespołowość i dyscyplinę gry scenicznej w spektaklu ,,Koniec świata
Grupa Szkic z II LO

Wyróżnienia aktorskie:
Mateusz Wróblewski, uczeń III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie za role Plebana w spektaklu ,,Krótka rozprawa miedzy kosmitą, wójtem i plebanem z towarzyszeniem trzech bab, żeby było oko na kim zawiesić”
Małgorzata Patryn, uczennica III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, za role Złego Pana w inscenizacji II cz.,,Dziadów” Adama Mickiewicza

„Jak nie być sobą”, grupa Oksymoron