Protokół Jury Profesjonalnego z 17. Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”

II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
Jury w składzie:
1. Mieczysław Wojtas
2. Natalia Matuszek
3. Paweł Passini

Po obejrzeniu 15 spektakli konkursowych postanowiło przyznać:

Nagrody Zespołowe:

 • Grand Prix
  Statuetkę „Zwierciadło” oraz nominację do Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” grupie Teatralnej NOTOCO z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku za spektakl pt. „Ciała” w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut.
 • Pierwszą Nagrodę
  Teatrowi „Kropka po prostu” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie za lekkość formy, mądrość przesłania i zespołową kreację aktorską w spektaklu „Ale że co?” w reżyserii Katarzyny Kasprzyckiej.
 • Drugą nagrodę
  Grupie „SCENA44” II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie za bogactwo emocji i wyobraźnię teatralną w kształtowaniu historii bohatera spektaklu „Przypadki Dariusza N.”.
 • Trzecią nagrodę ex aequo
  • Teatrowi „Nic konkretnego” T.E.A.M. Teatrikon za sprawne posługiwanie się językiem poezji autorskiej i plastykę obrazu scenicznego w spektaklu „Homo Deus, czyli krótka historia jutra” w reżyserii zespołowej.
  • Dla grupy „ToNiePrzejdzie2.0” z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie za świadomość, szczerość przekazu oraz aktualność tematu spektaklu „Nie manifest” w reżyserii Cezarego Potapczuka.

Wyróżnienia zespołowe:

 • Dla Teatru SPUT 2 z Puławskiego Ośrodka Kultury w Puławach za oszczędność formy i bogactwo treści oraz umiejętne budowanie napięcia emocjonalnego w relacjach bohaterek spektaklu „Różowa Skarpeta” w reżyserii Katarzyny Grudzień.
 • Dla Teatru Actum z IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie za stworzenie atmosfery wirtualnego świata współczesności w spektaklu „Światła nocy” w reżyserii Adriana Kracia.

Nagrody indywidualne:

 • Nagrodę indywidualną – Roczny staż w Laboratorium Lublin im. Antonina Artauda 
  Dla Kamila Żebrowskiego z Teatru „Trupa” Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie za kunszt aktorski monodramu „Kochany Panie Ludwiku” w reżyserii Jolanty Tomasiewicz.
 • Nagrodę za reżyserię
  Dla Olgi Łukasik z teatru HUMUS II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie za reżyserię spektaklu „Rzecz o wolności”.
 • Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną dla instruktora, Katarzynie Kasprzyckiej za scenariusz spektaklu „Ale że co?” Teatru „Kropka Po Prostu” IX LO w Lublinie

Aktorskie wyróżnienia indywidualne otrzymują:

 • Kamila Goś, Zuzanna Gryz i Anna Januszek z Teatru „Kropka Po Prostu” IX LO w Lublinie za kreacje aktorskie w spektaklu „Ale że co?”.
 • Gabriela Pikuła z teatru SPUT 2 Puławskiego Ośrodka Kultury w Puławach za rolę w spektaklu „Różowa Skarpeta”.
 • Albert Kornacki, Jagoda Wach za role w spektaklu „Przypadki Dariusza N.” Teatru SCENA44 z II LO w Lubartowie.

Jury zauważa, że XVII Edycja „Zwierciadeł” charakteryzowała się różnorodnością tematyczną i stylistyczną prezentowanych spektakli. Ciekawe poszukiwania formalne, teatralna narracja oraz wrażliwość na problemy młodego pokolenia we współczesności wskazują na dojrzałość myślową oraz coraz większą świadomość sceniczną młodych pasjonatów sztuki teatru. Jury docenia również samodzielność wielu grup teatralnych w tworzeniu spektakli autorskich oraz zespołowość pracy artystycznej na etapie budowania widowiska. Jednocześnie zachęcając do tego, by odwaga w wyborze tekstu i problemu znalazła swoje odzwierciedlenie w odwadze posługiwania się środkami teatralnymi. Jury wyraża radość z widocznej potrzeby wypowiadania się młodych twórców poprzez medium teatru. To wielka nadzieja dla przyszłości lubelskiej sceny teatralnej.

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom „Zwierciadeł” za udział w imprezie, a nauczycielom i instruktorom za wkład w przygotowanie młodzieży do konkursu.

Jury dziękuje Pani Dyrektor Małgorzacie Klimczak za przychylność i otwartość na inicjatywy teatralne w kontynuowaniu tradycji „Zwierciadeł”.

Jury szczególnie dziękuje Pani Annie Maliszewskiej-Pokrzywie, Pani Agnieszce Trąbskiej i Pani Katarzynie Jóźwik za bezgraniczne oddanie się sprawie idei święta teatru, jakim była tegoroczna edycja „Zwierciadeł”. Jury dziękuje wszystkim organizatorom i wolontariuszom za ogromny wkład pracy w przygotowanie, sprawne przeprowadzenie oraz stworzenie ciepłej i życzliwej atmosfery podczas trwania imprezy.

Protokół Jury Młodzieżowego z 17. Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”

II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie

Jury w składzie:
1. Paulina Iwan
2. Sebastian Jóźwik
3. Kacper Siwiak

Miejsca:
1. Teatr NOTOCO spektakl pt. „Ciała”
2. Teatr „Kropka Po Prostu” spektakl pt. „Ale że co?”
3. SCENA44 spektakl pt. „Przypadki Dariusza N.”

Wyróżnienia indywidualne:
1. Kamil Krzos – za najbardziej wyróżniającą się rolę w spektaklu „Ale że co?” teatru „Kropka Po Prostu”
2. Kamil Żebrowski – za najlepsze wykonanie piosenki w spektaklu „Kochany Panie Ludwiku” z „Teatru trupa”
3. Amelia Gałązka – za najbardziej wyróżniającą się rolę w spektaklu „Gra w zielone” teatru „Imponderabilia”
4. Oskar Regec – za najbardziej wyróżniającą się rolę w spektaklu „Czechowicz znany i mniej znany” teatru „Lirycznie rozmemłani”
5. Albert Kornacki – za reżyserię i udział w spektaklu „Przypadki Dariusza N.” teatru SCENA44
6. Jagoda Wach – za reżyserię i udział w spektaklu „Przypadki Dariusza N.” teatru SCENA44
7. Agnieszka Guz – za wyróżniającą się rolę w spektaklu „Przypadki Dariusza N.” teatru SCENA44
8. Gabriela Pikuła – za najbardziej wyróżniającą się rolę w spektaklu „Różowa skarpeta” teatru SPUT2
9. Urszula Grudzień – za reżyserię i udział w spektaklu „Homo Deus, czyli krótka historia jutra” teatru „Nic konkretnego”
10. Gabriela Kwiatosz – za najbardziej wyróżniającą się rolę w spektaklu „Światła Nocy” teatru „Actum”

Wyróżnienia grupowe:

1. „ToNiePrzejdzie2.0” za spektakl pt. „Nie manifest”
2. „Nic Konkretnego” za scenografię spektaklu pt. „Homo Deus, czyli krótka historia jutra”

Pani Natalia Matuszek w jury festiwalu!

Jurorem XVII Spotkań teatralnych jest także Pani Natalia Matuszek, która swoją pierwszą działalność teatralną zaczęła od udziału w spektaklu zwierciadlanym. To właśnie w tamtym momencie odkryła zamiłowanie do sztuki.

Studiowała aktorstwo na prywatnej uczelni warszawskiej, a aktualnie pisze doktorat w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dodatkowo jest Absolwentką ll Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Pracowała trzy lata jako pedagog teatru, lecz obecnie podejmuje pracę scenarzysty.

Pani Natalia Matuszek prowadzi również zajęcia dla młodzieży o tematyce teatralnej. Jak sama wspomina, jej zainteresowanie sceną wzięło się z miłości do opowiadania historii, które wywołują emocje wśród publiczności. Zadebiutowała również w Teatrze Enigmatic w Lublinie biorąc udział w spektaklach „Lekcja Polskiego” oraz „Boeing Boeing”. Znana jest także z filmów „Oberlangen” i „Warsaw Dream”. Poza teatrem pasjonują ją filmy i książki, które umożliwiają rozeznanie zawodowe, przyznaje, że ma słabość do kryminałów oraz marzy o dalekiej podróży na Północ.

Zaczynamy warsztaty!

Jako organizatorzy festiwalu mamy przyjemność ogłosić, że w najbliższych dniach odbędą się warsztaty z różnych dziedzin. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zapisów poprzez formularze poniżej:

?

Warsztaty teatralne:

https://docs.google.com/…/1FAIpQLSekf3xK4G_UrUP5v…/viewform…

?

Warsztaty taneczne:

https://docs.google.com/…/1FAIpQLScc64PDfHB17vBEm…/viewform…

??

Warsztaty fotograficzne:

https://docs.google.com/…/1FAIpQLSeZv8W6Sz3XiJdKE…/viewform…

 

Chcielibyśmy również podziękować wszystkim organizatorom, którzy zgodzili się poprowadzić warsztaty dla naszej młodzieży.

Pan Mieczysław Wojtas w jury!

Czujemy się zaszczyceni, że w gronie jury XVII Spotkań Teatralnych Zwierciadła zasiądzie Pan Mieczysław Wojtas założyciel, kierownik artystyczny i reżyser Teatru Panopticum, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. 

„Szef” –jak mówią o swoim mistrzu aktorzy Teatr Panopticum to niezwykła osobowość artystyczna, wychowawca wielu pokoleń adeptów sztuki teatralnej. Panopticum to prawdziwa kuźnia talentów, przez którą przewinęły się rzesze młodych ludzi, a wielu z nich zostało profesjonalnymi aktorami, reżyserami, bądź krytykami teatralnymi. Mieczysław Wojtas  jest, autorem scenariuszy i reżyserem większości przedstawień Panopticum. Chętnie sięga po literaturę także klasyczną  jak twórczość Wiliama Szekspira. Bardzo często tkanką słowną spektakli Panopticum jest  jednak poezja.

 Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym dwóch “Złotych Masek” zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu czy Nagrody Ministra Edukacji Narodowej – za czytelność przekazu i sprawność warsztatową.

W 2018 roku teatr wziął udział w prestiżowym, jubileuszowym XX International Chopin & Friends Festival. Teatr został zaproszony przez organizatorów festiwalu New York Dance & Arts Innovation.

Najnowsze spektakle Panopticum  „I co dalej”, „Marsz Polonia” , „Gdzie jest Gwen” oraz „Ostatni kadr” szczelnie wypełniły widownię przybyłą do Centrum Kultury w ramach Karnawału Teatralnego. Warto wspomnieć o ostatnim ciekawym projekcie Panopticum zrealizowanym we współpracy z Filharmonią Lubelską „Piotruś i wilk”.

Pan Mieczysław Wojtas  został uhonorowany ostatnio Medalem Prezydenta Miasta Lublin oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pan Passini w jury!

Pan Paweł Passini zasiądzie w jury Zwierciadeł

Mamy zaszczyt ogłosić, że w tegorocznym jury, zasiądzie gość specjalny XIII edycji Zwierciadeł – Paweł Passini. Znany reżyser teatralny, dramatopisarz, kompozytor, aktor, a także twórca i dyrektor lubelskiego neTTheatre, pierwszego na świecie teatru internetowego.

Pan Passini może pochwalić się m.in. prestiżową nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera, przyznaną za głośny spektakl “Morrison/Śmiercisyn”. Za swoją działalność został również dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki’’.

Artysta zazwyczaj sięga po teksty trudne, należące do klasyki światowej literatury, jednak jak sam mówi „dokonuje ich recyklingu’’. W 2005 roku przygotował oryginalny,  bazujący na „Alicji w krainie czarów” spektakl , utrzymany w poetyce snu, odwołujący  się również do motywu cyrku. Co więcej, Paweł Passini nie tylko pisze i reżyseruje swoje sztuki, tworzy on również do nich oprawę muzyczną.

Musimy przyznać, że możliwość goszczenia w roli jurora tak wspaniałego artysty, jest dla nas ogromnym zaszczytem. Fakt ten sprawia, że oczekiwanie na XVII Zwierciadła staje się jeszcze bardziej emocjonujące. Czy wy też już nie możecie się doczekać?

 

Dzieje się!

Prace nad zwierciadłami ruszyły pełną parą. Każda z grup daje z siebie wszystko, aby tegoroczna edycja była jeszcze lepsza od poprzednich. Dokładnie tydzień temu – w czwartek 09.01.2020 – w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia integracyjne, aby nasza praca była jeszcze efektywniejsza. Grupy połączyły się ze sobą po dwie, aby wszystkie zdążyły wziąć udział tego samego dnia w warsztatach. Warsztaty zostały przeprowadzone w ciekawy sposób oraz pozwoliły nam lepiej się poznać. Oto kilka zdjęć ze wspomnianego wydarzenia:

 

Serdecznie dziękujemy Paniom organizatorkom – Paulinie Koniecznej, Weronice Osełce oraz Martynie Ślęk. Mamy nadzieję na przyszłą współpracę.

Zwierciadła 2020 nadchodzą!

No photo description available.“Zwierciadła” to spotkania teatralne, które w większości przygotowywane są przez licealistów. Na ten festiwal składają się spektakle, warsztaty, koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Festiwal “Zwierciadła” ma charakter konkursu co sprzyja zdrowej rywalizacji i stawianiu sobie wyższych celów. “Zwierciadła” organizowane są od 2004 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Pomysłodawcą tego festiwalu jest absolwent naszej szkoły – Dariusz Figura, który jako uczeń naszego liceum bardzo angażował się w życie szkoły, był redaktorem szkolnej gazetki. Pierwszą edycję przeglądu teatralnego zorganizował wówczas Darek razem z nauczycielką języka polskiego – Katarzyną Jóźwik. W kolejnych latach “Zwierciadła” nabierały rozgłosu. Coraz więcej osób zaczęło interesować się tym wydarzeniem, uczniowie liceum coraz bardziej angażowali się w pomoc przy festiwalu.

2006 rok okazał się być przełomowym momentem. Został wtedy skomponowany utwór pt. “Zwierciadło”, który stał się hymnem naszego festiwalu. Organizatorzy wtenczas wpadli na pomysł aby wprowadzić spotkania z Gościem Specjalnym. Wtedy była to Alicja Jachiewicz-Szmidt. W późniejszych latach m.in. Andrzej Maria Marczewski, Bartosz Opania, Adam Woronowicz, Przemysław Stippa oraz wiele innych wspaniałych aktorów i reżyserów. Opowieści Gości Specjalnych o ich osobistych przeżyciach oraz o stresie który towarzyszył im podczas wyjścia na scenę pozwalał młodym artystom spojrzeć na teatr oczami doświadczonego aktora.

W 2007 roku nowym bohaterem Zwierciadeł stała się nieformalna jeszcze wtedy grupa o nazwie Teatrikon, która w następnych trzech latach stała się fundacją, która do tej pory pomaga nam w organizacji festiwalu. Z upływem czasu uczniowie o większym doświadczeniu podjęli się samodzielnego przygotowywania Zwierciadeł, oczywiście pod nadzorem nauczycieli i wspomnianej wcześniej Fundacji Teatrikon. Młodzież zajmuje się m.in. zbieraniem funduszy oraz promocją festiwalu co daje im możliwość poznania wielu wpływowych ludzi w tej dziedzinie. Rozsyłają również zaproszenia do lubelskich grup i robią wszystko aby młodzi artyści czuli się u nas jak prawdziwi aktorzy. Uczniowie wyszli również z inicjatywą stworzenia klubu festiwalowego, który służy zdolnej młodzieży do zaprezentowania swoich umiejętności.

W 2011 roku Zwierciadła stały się bardziej popularne. Było to wydarzenie o którym słyszała już cała Polska. Wtedy powstała też sieć “Spotkajmy Się Teatralnie’ ‘- spotkania te opanowały Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Bydgoszcz i Zieloną Górę oraz Warszawę.

W 2013 roku nie obyło się bez emocji, ponieważ to właśnie wtedy Zwierciadła obchodziły swoje 10 urodziny. Wystawione były wtedy dziesiątki happeningów. Odbyła się również debata w studiu TVP Lublin a jej gośćmi byli: Alicja Jachiewicz-Szmidt, Janusz Opryński, Mieczysław Wojtas i Jerzy Turowicz, a tematem przewodnim tej debaty była kondycja młodego teatru – kiedyś i dziś.

W 2014 roku w pomoc przy organizacji zaangażowało się około 250 wolontariuszy, podzielonych na sześć grup. Każda z grup miała swojego koordynatora, który czuwał nad całością i przydzielał zadania. W tym roku również w zastępstwie za panią Katarzynę Jóźwik piecze nad Zwierciadłami przejęły panie Anna Maliszewska-Pokrzywa oraz Emilia Lorenc-Wawruch.

W 2015 po raz pierwszy nagrodzono aktorów w kategorii męskiej i żeńskiej. Nagrodą było stypendium w Akademii Teatralno-Wokalnej pana Jerzego Turowicza w Lublinie. Przyznawane były również nagrody za konkursy fotograficzne i plastyczne. Gościem specjalnym tamtej edycji był aktor Jerzy Rogalski. W ciągu kolejnych lat tradycją stała się parada przebierańców, akcja walentynkowa czy śpiewanie w autobusach. Zaczęto organizować też afterparty, na którym zbierają się wszyscy zaangażowani w Zwierciadła, by cieszyć się powodzeniem zakończonej edycji.

W ciągu kilku lat Zwierciadła stały się ogólnopolskim wydarzeniem teatralnym promującym młodych artystów, umożliwiając im wystąpienie przed liczną widownią, sprawdzenie siebie w sytuacjach, gdzie stres odgrywa pierwszoplanową rolę. Przebrnęliśmy przez 15 edycji, które cieszyły się niezwykłym powodzeniem, poznaliśmy wielu znanych aktorów, reżyserów.

W roku 2018 „Zwierciadła” świętowały swoje piętnastolecie. Gościem specjalnym był Pan Jerzy Turowicz aktor, reżyser i konsultant programowy m.in. w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. W XV edycji wzięło udział 12 grup teatralnych z województwa lubelskiego. Poziom artystyczny stał na niespotykanym dotąd poziomie, a spektakle wywoływały wielkie emocje wśród publiczności.

Ostatnia – 16 edycja “Zwierciadeł” 2019 jak co roku przyciągnęła jeszcze większą liczbę odbiorców. Z każdym rokiem staramy się podwyższyć swój dotychczasowy poziom i nie osiadając na laurach wspólnie pracujemy nad sukcesem “Zwierciadeł”. Następna edycja odbędzie się 4-6 marca 2020 roku.